X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj forum poleďż˝ artykuďż˝ znajomemu A A A

Problemy z ubezpieczeniem po kataklizmie

2008-08-28 13:18 czwartek
Zofia Dmochowska
Pierwsze odszkodowania po wichurze już wypłacone. Ubezpieczyciele się spisali. Procedury zgłaszania roszczeń zostały możliwie uproszczone. Małe szkody można było zgłaszać nawet przez telefon, akceptowano zdjęcia uszkodzonych budynków zrobione przez samych poszkodowanych. Jednak nie wszyscy są zadowoleni z otrzymanej rekompensaty. Dlaczego?

Najbardziej ucierpieli rolnicy

Większość poszkodowanych w sierpniowym kataklizmie to rolnicy. Budynki wchodzące w skład gospodarstw rolnych o powierzchni powyżej 1 hektara są objęte ustawowym obowiązkiem ubezpieczenia. Zakres polisy obejmuje ogień i inne zdarzenia losowe, wśród których znajdziemy między innymi huragan, deszcz nawalny, grad, uderzenie pioruna. Skoro gospodarstwa były obowiązkowo ubezpieczone, wydawałoby się, że ich właściciele mogą odetchnąć z ulgą. Z racji polisy należy im się odszkodowanie z zakładu ubezpieczeń.

Niskie odszkodowania

Okazuje się jednak, że wypłaty z zakładów ubezpieczeń są symboliczne. Dlaczego? Po pierwsze gospodarstwa były ubezpieczone na niskie sumy ubezpieczenia, po drugie - nawet gdyby rolnicy ubezpieczyli swoje nieruchomości „wysoko” – odszkodowanie i tak byłoby zaniżone z uwagi na nienajlepszy stan techniczny i wiek budynków. Ponadto, nie wszyscy rolnicy dopełnili obowiązku ubezpieczenia.

Za niskie sumy ubezpieczenia

Sumę ubezpieczenia budynku rolniczego deklaruje ubezpieczający wraz z zakładem ubezpieczeń. W praktyce wygląda to tak, że właściciel na oko ocenia wartość swojego gospodarstwa, a jeżeli składka za polisę jest za wysoka, obniża deklarowaną sumę ubezpieczenia, ponieważ im mniejsze suma, tym niższa składka. Wydaje się więc, że jest to dobry sposób, aby zaoszczędzić. Ale uwaga – na ubezpieczeniu oszczędzasz dopóki nie będziesz miał szkody. Jeżeli suma ubezpieczenia na polisie jest mniejsza niż faktyczna wartość nieruchomości, ubezpieczyciel obniża odszkodowanie z tytułu tzw. niedoubezpieczenia. Zastanów się, co się bardziej opłaca? Zapłacić za roczną polisę 50 złotych więcej, czy stracić kilka tysięcy złotych odszkodowaniu po jednej poważnej wichurze?

Duże odszkodowanie tylko dla nowych budynku

O ile na sumę ubezpieczenia na polisie mamy bezpośredni wpływ, o tyle nic nie poradzimy na drugi problem, a mianowicie – to, że - w myśl przepisów ustawy - budynki, których stan zużycia technicznego przekracza 10% można ubezpieczyć tylko na tzw. wartość rzeczywistą – czyli z uwzględnieniem zużycia. Skutkuje to odszkodowaniem również pomniejszonym o zużycie budynku. Taka rekompensata na pewno nie wystarczy na odbudowanie od podstaw nieruchomości. Najprawdopodobniej będzie trzeba również dopłacić do wymiany lub remontu większych elementów budynku, takich jak na przykład dach.

Warto doubezpieczyć

Budynek ubezpieczony na niskie sumy ubezpieczenia powinno się doubezpieczyć. W tym celu należy się zgłosić do zakładu ubezpieczeń z prośbą o zaktualizowanie wartości nieruchomości. Sposobem na zapewnienie sobie satysfakcjonującej rekompensaty po szkodzie może okazać się też remont budynku, np. zmiana pokrycia dachu. Wówczas warto ubiegać się o przeszacowanie wartości nieruchomości. Warto również zapytać się o dodatkowe ubezpieczenie ruchomości domowych, czyli przedmiotów znajdujących się w domu, ponieważ ubezpieczenie obowiązkowe ich nie obejmuje.


Zofia Dmochowska

« powrďż˝t do dziaďż˝u: Poradniki
« zapisz siďż˝ na Newsletter
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składką ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę. Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty daję Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.
finanse.rankomat.pl Porównaj produkty bankowe i sprawdź ranking kredytów gotówkowych oraz ranking kredytów hipotecznych. Najlepsze produkty bankowe w internecie.