X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj skomentuj artykuďż˝ forum poleďż˝ artykuďż˝ znajomemu A A A

Ubezpieczenie zwierząt gospodarskich – dlaczego warto je mieć?

2007-01-25 16:59 czwartek
Wejście Polski do Unii Europejskiej spowodowało wzrost opłacalności produkcji mięsa oraz mleka. Polskie produkty zwierzęce cieszą się dużym powodzeniem w krajach Europy Zachodniej. Ubezpieczenie zwierząt staje się więc coraz ważniejsze.

W niniejszym artykule zostaną omówione niedotowane ubezpieczenia zwierząt gospodarskich.  Rolnikowi nie przysługują więc dopłaty państwowe do tego ubezpieczenia. Mimo, że nie jest ono obowiązkowe, warto się nad nim zastanowić. Działalność rolnicza jest swego rodzaju działalnością gospodarczą i wymaga zachowania pewnej płynności finansowej prowadzonego gospodarstwa. Może zostać ona mocno „zachwiana” w przypadku padnięcia dużej liczby zwierząt. Ubezpieczenie pozwala więc uniknąć poważnych strat finansowych, które mogą doprowadzić do tego, że dalsza działalność będzie niemożliwa.

Co można ubezpieczyć?

Ubezpieczeniem mogą być objęte takie zwierzęta jak:
  • Konie
  • Bydło
  • Owce
  • Kozy
  • Trzoda chlewna
  • Inne zwierzęta (np. strusie)

Wybierając ubezpieczyciela należy zwrócić uwagę na przedział wiekowy posiadanych zwierząt. Firmy ubezpieczeniowe zazwyczaj wprowadzają  ograniczenia wiekowe co do możliwości objęcia ubezpieczeniem danego zwierzęcia. A wiec należy porównać wiek posiadanych zwierząt z możliwością ubezpieczenia zwierząt u danego ubezpieczyciela. Jest to o tyle istotne, że przedziały wiekowe określane przez ubezpieczycieli mogą się od siebie różnić. To samo dotyczy trzody chlewnej, przy której istnieją pewne ograniczenia wagowe (ubezpieczeniem może być objęte zwierzę, które osiągnęło odpowiednią wagę).

Zakres ubezpieczenia

Zakres ubezpieczenia jest zazwyczaj podobny u każdego z ubezpieczycieli. Czasami różnica polega na tym, że ubezpieczenie niektórych ryzyk wymaga rozszerzenia o nie ubezpieczenia.
Ogólnie mówiąc, ochroną objęte są szkody powstałe wskutek choroby lub wypadku. Ze szkodą będziemy mieli do czynienia w przypadku padnięcia zwierzęcia lub uboju z konieczności. Przy uboju z konieczności bardzo często firmy ubezpieczeniowe wprowadzają wymóg, aby lekarz weterynarii stwierdził na piśmie, że:
  • nie było szans na wyleczenie zwierzęcia i istniało uzasadnione prawdopodobieństwo padnięcia zwierzęcia,
  • zwierzę utraciło całkowicie przydatność użytkową wskutek wypadku lub zapadnięcia na nieuleczalną chorobę,
  • w następstwie wypadku, któremu uległo zwierzę, konieczne było skrócenie jego cierpień lub ratowanie jego wartości rzeźnej,
  • agresywność zwierzęcia zagrażała zdrowiu lub życiu ludzi doglądających to zwierzę.



Ubezpieczyciele mogą również oferować rozszerzenie ubezpieczenia o ryzyka i koszty dodatkowe, na przykład:
  • ryzyko trwałej utraty przydatności reprodukcyjnej,
  • ryzyko utraty płodu i młodego przychówku przez klacze i krowy,
  • koszty związane z utylizacją zwłok (zbiór, transport i przetworzenie zwłok) ubezpieczonego bydła i koni roboczych, poniesione przez właściciela zwierząt,
  • straty powstałe w produkcji mleka.

Umowa ubezpieczenia zawierana jest zazwyczaj na okres 1 roku (jednak strony często mogą umówić się inaczej). Nie dotyczy to umów krótkoterminowych, które mogą być zawierane w celu objęcia szkód powstałych na przykład:
  • wskutek trzebienia ogierów, buhajów itp.,
  • wskutek operacji zwierząt,
  • w czasie wystawy,
  • w czasie zawodów sportowych (o ile ubezpieczyciel umożliwia objęcie ubezpieczeniem np. koni wyścigowych),
  • w czasie kręcenia filmów (o ile ubezpieczyciel umożliwia objęcie ochroną zwierząt w czasie kręcenia filmów).

Suma ubezpieczenia i składka ubezpieczeniowa

Sumę ubezpieczenia stanowi zazwyczaj kwota odpowiadająca wartości rynkowej zwierząt. Jednak suma ubezpieczenia dla zwierząt hodowlanych (zarodowych) często określana jest indywidualnie, na podstawie przedstawionych przez ubezpieczającego dokumentów hodowlanych.
Dla tuczników i młodego bydła rzeźnego sumę ubezpieczenia stanowi zazwyczaj wartość ubezpieczanych sztuk, ustalona na podstawie wagi przewidywanej na koniec opasu i ceny za 1 kg żywca ustalonej przez ubezpieczającego w porozumieniu z ubezpieczycielem.

Często zwierzęta ubezpiecza się w podziale na grupy danego gatunku (grupy wagowe i wiekowe).
Jeśli w trakcie obowiązywania umowy ubezpieczenia nastąpi wzrost wartości zwierząt, zazwyczaj firmy ubezpieczeniowe umożliwiają podwyższenie sumy ubezpieczenia.

Składka ubezpieczeniowa jest obliczana na podstawie taryfy składek obowiązującej u danego ubezpieczyciela w dniu zawarcia umowy. Jej wysokość zależy od:
  • sumy ubezpieczenia,
  • okresu ubezpieczenia,
  • zakresu ubezpieczenia,
  • częstotliwości opłacania składki,
  • obniżek (np. za kontynuację ubezpieczenia, bezszkodowy przebieg ubezpieczenia),
  • gatunku ubezpieczanych zwierząt.

Czego nie obejmuje ochrona ubezpieczeniowa?

Przy ubezpieczeniu zwierząt gospodarskich występuje wiele wyłączeń odpowiedzialności firm ubezpieczeniowych. Do najczęstszych wyłączeń można zaliczyć:
  • Szkody powstałe wskutek chorób zakaźnych objętych przepisami o zwalczaniu zakaźnych chorób zwierzęcych,  za które nie przyznano ubezpieczającemu pomocy ze środków przeznaczonych na zwalczenie tych chorób
  • Szkody powstałe wskutek zaniedbania szczepień ochronnych oraz innych zabiegów profilaktycznych
  • Szkody powstałe wskutek padnięcia lub uboju zwierzęcia z powodu starości
  • Szkody powstałe wskutek prowadzenia doświadczalnych metod hodowli
  • Szkody powstałe wskutek zaniedbań związanych z niewłaściwym odżywianiem zwierząt bez względu na przyczynę nieprawidłowego żywienia, karmienia paszą nieodpowiednią dla danego gatunku lub paszą o złej jakości
  • Szkody powstałe wskutek niedostatecznej opieki i nadzoru, nadmiernego obciążenia pracą oraz złego traktowania ze strony właściciela zwierząt
  • Szkody powstałe wskutek działania energii jądrowej
  • Szkody powstałe wskutek uboju zwierzęcia w wyniku selekcji



Ubezpieczenie zwierząt gospodarskich jest produktem bardzo przydatnym. Prowadzenie gospodarstwa w sposób wzorowy nigdy nie zapewni pełnej ochrony. Zawsze może zaistnieć wypadek losowy, zupełnie niezależny od rolnika czy hodowcy. Wypadki takie zdarzają się nagle, a ich skutki są długotrwałe. Powstałe straty mogą być bowiem tak duże, że przywrócenie opłacalności produkcji zajmie długi okres czasu.


 

Paweł Bielat

« powrďż˝t do dziaďż˝u: Ubezpieczenia dobrowolne
« zapisz siďż˝ na Newsletter
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składką ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę. Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty daję Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.
finanse.rankomat.pl Porównaj produkty bankowe i sprawdź ranking kredytów gotówkowych oraz ranking kredytów hipotecznych. Najlepsze produkty bankowe w internecie.